Malatya Fizyoterapist | Fizik Tedavi ve Fizyoterapi

EVDE FİZYOTERAPİ

 

Evde Fizyoterapi Hizmeti Nedir ?

 

Fizik tedavi hizmetinin fizyoterapist eşliğinde evde alınması anlamına gelir.
evden çıkmakta zorlanan veya yatağa bağımlı hastalar başta olmak üzere birçok hasta için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Fizyoterapi hizmeti  başlıca kas-iskelet sistemi hastalıklarında elektroterapi, manuel terapi ve egzersizlerin kullanıldığı hasta tedavi yöntemlerindendir.

 

Evde Fizyoterapi Hizmeti Hangi Hastalıkların Tedavisini Amaçlar  ?

 

Romatizmal hastalıklardan inmelere, sporcu yaralanmasından hamile egzersizlerine, ortopedik sorunlardan kireçlenmelere, özel çocuklardan omurga sağlığına özellikle yaşlıların akut ve kronik sağlık sorunlarına  herhangi bir nedenle kişi yataktan kalkamıyor, yürüyemiyor veya merdiven inip çıkamıyor ise genellikle bu fonksiyonlar sağlanana kadar evde fizyoterapi desteği alabilirler bu sayede yatmaya bağlı deri yaraları, kireçlenmeler, kas atrofileri, solunum kapasitesinde düşüklük, bilişsel gerileme, gastrointestinal sistem disfonksiyonları gibi istenmeyen sağlık sorunlarının da önüne geçilebilmektedir. Kısacası fizyoterapi rehabilitasyon tıp dalı birçok alanla ilişkilidir .

 

Evde Fizyoterapi Hizmeti’nin Fizyoterapik Hastalıkların Tedavisindeki Amacı Nedir ?

Hastaların tedavisindeki asıl amaç, hastanın fonksiyonlarını artırmak, bağımsızlaştırmak, ağrı şikayetini ortadan kaldırmak, sporcuysa spora dönüşünü hızlandırmak, endurans kuvvet ve fleksibilitede daha iyi seviyeye getirmek, özel çocuklarda seviyesine göre uygun gelişimsel süreçlere katkı sağlamaktır.  temel amacımız ise hastanın en kısa sürede bağımsızlığı hedef alınarak tedavi programının seçilmesidir.  Bazı programlarda sadece görünen eksiklikler değil aynı zamanda hastanın gerekirse psikolojik, beslenme, vitamin, hormon, gastrointestinal sistem ile sosyal destek konularına da bakım yapılması ve destek sağlanarak tedavi sürecinin erkene alınması çok mühimdir .

Yatağa bağımlı olmak demek o kişinin etrafında her gün  kendisine hizmet edecek bir kişinin bulunması demektir ve bu  sürdürülebilmesi çok zor bir durumdur. Her zaman olduğu gibi Fizyopedia sizin yanınızdadır. Fizyopedia  olarak sizlere bol hareketli, bol iletişimli ve sevgi dolu sağlıklı günler diliyoruz.