Elazığ Kuru iğneleme | Elazığ Fizyoterapist

Elazığ Kuru iğneleme nedir?

 

 Korkutucu görünse de, kuru iğneleme güvenlidir, minimum düzeyde rahatsız edicidir ve genellikle belirli kas-iskelet sistemi belirtileri olan hastalar için etkili bir tekniktir.Kuru iğneleme, sertifikalı, yetenekli, eğitimli fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir. İnce bir monofilament iğne cilde nüfuz eder ve nöromüsküloskeletal ağrı ve hareket bozukluklarının yönetimi için altta yatan kas tetik noktalarını tedavi eder.

 

Tetikleme noktası nedir?

 

Tetik noktası, işlevi bozabilen, hareket aralığını kısıtlayabilen, ağrıya neden olabilen veya lokal hassasiyete neden olabilen bir kas lifi içindeki lokal bir kontraktür veya sıkı banttır. Kuru iğneleme işlevsiz bir kas veya tetik noktasına uygulandığında, bantlanmayı veya gerginliği azaltabilir, kan akışını artırabilir ve lokal ve yönlendirilen ağrıyı azaltabilir.

 

Kuru İğnelemenin Akupunkturla Arasındaki Fark Nedir ?

 Benzer araçlar kullanır, ancak benzerlikler burada biter. Kuru iğneleme, farklı eğitimlere sahip farklı uygulayıcılar tarafından gerçekleştirilir. Akupunktur Doğu tıbbına dayanırken, kuru iğneleme Batı tıbbına dayanır ve ağrı kalıplarının, duruşunun, hareket bozukluklarının, işlev ve ortopedik testlerin değerlendirilmesidir.

 

Fizik Tedavi Uzmanlığı

 

Pek çok alanda bilgisi olan  ,tüm hareket sistemi hastalıklarının muayenesini yapan, tanısını koyan ve cerrahi olmayan tedavisini yürüten hekimdir.

 

Fizik Tedavi Uzmanlıkları

 

  1. Kardiyovasküler ve Pulmoner Klinik Uzmanı

 

Kardiyovasküler ve pulmoner uzmanlar, hastaların çeşitli kalp ve akciğer rahatsızlıklarını yönetmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olacak şekilde donatılmıştır.

 

  1. Geriatrik Klinik Uzmanı

 

Artrit ve osteoporoz gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları olan hastalara ve ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi ilerleyici nörolojik hastalıkları olan hastalara yardım etme konusunda uzmandır. 

 

  1. Ortopedi Klinik Uzmanı

 

 Ortopedi uzmanları kemik, kas, tendonlar, bağlar ve eklemlerdeki yaralanmaları ve olumsuz koşulları tedavi etmektedir. Ayrıca artrit gibi kas-iskelet sistemi bozuklukları olan veya ameliyattan iyileşen hastaları da görüyorlar. 

 

  1. Nöroloji Klinik Uzmanı 

 

Çeşitli nörolojik bozuklukları, yaralanmaları ve bozuklukları olan hastaları tedavi eder. Nöroloji uzmanları tipik olarak hastaneler ve rehabilitasyon merkezleri gibi klinik ortamlarda çalışırlar.

 

  1.  Pediatrik Klinik Uzmanı 

 

Yeni doğanlardan gençlere kadar gençlerde fiziksel koşulları tedavi etmeye odaklanır. Pediatrik uzmanlar genellikle serebral palsi, otizm, kistik fibroz ve daha fazlası gibi rahatsızlıkları olan hastaları görür.

 

  1. Onkoloji Uzmanı 

 

Çeşitli kanser türlerinin tedavisini inceler ve tipik olarak tedavi gören veya kanserden iyileşen hastalarla çalışır. Onkolojide PT uzmanları, tipik olarak hastaların kronik ağrı, güçsüzlük veya kemik yoğunluğu kaybı gibi durumları yönetmelerine ve iyileşmelerine yardımcı olur.

 

 7 .Kadın Sağlığı Uzmanı

 

Kadın sağlığı, hamilelik ve menopoz gibi her yaştan kadını etkileyen koşulları kapsar. Uzmanlar genellikle inkontinans veya pelvik ağrı gibi sorunlar yaşayan pre ve postpartum kadınlara yardımcı olur.

 

  1. Elektrofizyolojik Klinik Uzmanı 

 

 Elektrofizyolojik klinik uzmanlar, bozulmuş cilt bütünlüğü veya yaraların neden olduğu sinir ve kas hasarıyla ilgili durumları tedavi eder.

 

  1. Spor Klinik Uzmanı

 

Amatör ve profesyonel sporcuları tedavi ederek, bunu girmek için heyecan verici bir uzmanlık haline getirir. Yaralanma yönetimi ve rehabilitasyon konusunda uzman olan spor uzmanları, kariyerinize başlamak için harika bir alan haline getiren çok sayıda kariyer seçeneğine sahiptir. 

 

Fizik Tedavini  Faydaları

 

-Azaltılmış opioid ihtiyacı ile ağrı yönetimi

-Ameliyattan kaçınmak

-Geliştirilmiş hareketlilik ve hareket

-Yaralanma veya travma sonrası iyileşme

-Felç veya felçten kurtulma

-Düşmeyi önleme

-Geliştirilmiş denge

-Yaşa bağlı tıbbi sorunların yönetimi

-Bir spor terapisti, bir sporcunun vücudun belirli bölgelerini güçlendirerek ve kasları yeni yollarla kullanarak performansını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olabilir.

-Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı veya fizyoterapist, bireylere kişisel tıbbi geçmişlerine özgü faydalar ve tedavi ihtiyaçları hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

 

Fizyoterapist Ve Fizik Tedavi Uzmanı  Arasındaki Farklar

 

Birçok insan fizyoterapinin fizik tedaviden farklı olduğunu çünkü daha uygulamalı ve manuel bir yaklaşım uyguladığını iddia ediyor. Bu insanlar ayrıca fizyoterapistlerin fizyoterapistlerden daha fazla egzersize dayalı yöntemler kullandığına inanıyor.

Bunu yıkmak için, ikisi arasındaki büyük benzerliklerden birkaçını ele alalım. Hem fizyoterapistler hem de fizyoterapistler, hastaları yaralanmalar, hastalıklar ve rahatsızlıklar ile tedavi eder. Tedavi yöntemleri egzersiz, masaj, hareket ve bir hastanın sorunlu bölgesinin manipülasyonunu içerir.

Şimdi, bazı farklılıklara.

Üç ana fizyoterapi türü vardır: kas-iskelet sistemi, nörolojik ve kardiyotorasik.

Kas-iskelet fizyoterapisi burkulma, sırt ağrısı, kas gerilmeleri, artrit ve duruş gibi sorunları tedavi etmek için kullanılabilir . Fiziksel terapistler de bu tedavi şeklini kullanırlar.

Nörolojik fizyoterapi, sinir sistemindeki sorunları iyileştirmeye yardımcı olur. Bu bozukluklar felç, omurilik yaralanmaları ve Parkinson hastalığını içerebilir.

Kardiyotorasik fizyoterapi, hastaların astım, bronşit ve kardiyo-solunumla ilgili diğer sağlık sorunları üzerinde çalışmasına yardımcı olur.

KULLANILAN TERAPİ TÜRLERİ

Fizyoterapistin kullandığı çok sayıda farklı tedavi yaklaşımı da vardır. En yaygın üç tedavi terapisi türü manuel terapileri, egzersiz programlarını ve elektroterapi tekniklerini içerir.

Manuel terapi, sorunlu bölgeyi eklem manipülasyonu, mobilizasyon, direnç eğitimi ve gerdirme yoluyla tedavi etmeyi içerebilir. Fizyoterapistler ayrıca kas eğitimi, kuvvet antrenmanı ve kardiyovasküler eğitim gibi egzersiz terapilerini kullanır.

Hem manuel terapiler hem de egzersiz programları, fizyoterapistlerin de kullandığı çözümlerdir. Bununla birlikte, çoğu fizyoterapistin aksine, fizyoterapistler daha yaygın olarak TENS (Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu) gibi elektroterapi tedavi tekniklerini kullanacaklardır .

Fizyoterapist yerine fizyoterapist olmayı düşünüyorsanız, kendinize hangi tür terapileri kullanmayı tercih edeceğinizi sorun.

 

İŞYERİ ORTAMI

 

Bir fizyoterapist ile bir fizyoterapist arasındaki küçük ve son bir fark, işyeri ortamıdır. Çoğu durumda, fizyoterapistler hastanelerde çalışır. Bununla birlikte, fiziksel terapistlerin özel muayenehanelerde çalışma olasılığı daha yüksektir  . Bu ayarlar genellikle müşterilerinizle daha güçlü ilişkilere yol açar.

 

Fizik Tedavi Süresi Kaç Gündür

Tedavi süresi hekimin belirlediği program dahilince gerçekleşir ve tedavi süresi programa göre değişir . Genellikle seanslar 45-60 dk. arası sürmektedir. Hastalığınızın tanısına göre 15-30 gün arası değişir. Rehabilitasyon gören hastalarda seans gün sayısı daha artabilir.